Diş Taşı Temizliği Şart mı?

Sağlıklı bir gebelik için hamile kalmadan önce ağız ve diş sağlığı kontrolü şart!
17 Şubat 2018
Ortodontik Muayenenin Yaşı Var mıdır?
20 Mart 2018
Hepsi

Diş Taşı Temizliği Şart mı?

Diş taşı temizliği; rutin olarak yaptığımız işler arasında geliyor. Vücudumuz tükürükten çökelip kendisi diş taşı oluşturduğu için aslında en düzenli kontrol edilmesi gereken tedavilerin başında da bu yüzden diş taşı temizliği geliyor.Uzun bir süre diş taşı temizliği yaptırmadıysanız bu çökelen tükürük yapısına bir de gıda artıkları ekleniyor yapı gittikçe büyüyor. Hele bir de sigara, çay, kahve tüketiminiz de varsa lekeler ve eklentilerle taşlar kaya oluyor tabir-i caizse.

Peki bu diş taşlarını aldırmazsak ne olur? Nasıl olsa oda vücudumuzun ürettiği bir yapı diye düşünebiliriz? Ama eğer böyle düşünüp diştaşı temizliğini ihmal ederseniz beraberinde diş eti çekilmesi ve kemik erimesine yol açabilirsiniz. Çünkü diş taşları da sürekli eklendikçe büyüyen yapılar ve kendilerine yer açabilmek için diş etlerini aşağı itekleyip kendileri oturuyorlar. Bunun sonucunda da kemik erimesi hatta sağlam dişin sallanıp düşmesini görebiliyoruz. Buna yol açmamak için hekiminizin yönlendirdiği sıklıkta diş taşı temizliği yaptırmalısınız. Bu sıklıklar genelde 6-9-12 ay arası olmaktadır.

En çok karşılaştığımız bir diğer soru da ‘Bu diş taşlarının temizletildiği halde yeniden oluşması’üzerine olmaktadır. Ama diş taşı temizliği evladiyelik yapılan bir işlem değildir ve vücudumuzun diğer bölgelerini belli sıklıklarla temizlediğimiz gibi diş taşlarımızı da temizletmeli ve dişlerimize bakım yapmalıyız. Atalarımızın da  dediği gibi bakmazsan dağ bakarsan bağ olur diyor sağlıklı günler diliyoruz.

Dt. Dilara ELMACI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir