Alper Süer - DoktorTakvimi.com

Estetik Diş Hekimliği,

Estetik nedir? Estetik, göze hoş gelen, güzel anlamına gelen,hayatın her alanında kullanılan bir sıfattır. Mimar veya mühendisseniz, tasarladığınız yapı kullanışlı, dayanıklı olmasının yanında estetik de olmalıdır. Usta bir aşçı iseniz hem mideye hem de göze hitap etmek durumundasınız,yemeğin sunumu da lezzeti kadar önemlidir.Bizim işimizde de durum farklı değil.Hastamızın dişsizlik sorununu giderirken, genel yüz oranlarına ve karakterine uyumunu da sağlamalıyız.Veya mevcut diş veya diş grupları sağlıklı fakat estetik durmuyorsa yani göze hoş gelmiyorsa, çözüm yolları estetik diş hekimliğinin konusudur.

Bütün bunlarla birlikte, bir yapının veya dokunun estetik görünebilmesi için mutlaka sağlıklı olması gerekir. Çürük, sıvası dökülmüş bir bina göze de hoş gelmez. Veya beklemiş, rengini canlılığını kaybetmiş pörsümüş bir meyve veya sebze   hiç iştah açmaz.Diş ve çevre dokular için de aynı durum söz konusudur. Estetik beklentiyi yakalamamız için öncelikle diş ve diş eti sağlığını yerine getirmek gerekir. Dünyanın en güzel porselen kaplaması da yapılsa diş etleri kanamalı, pembe rengi kırmızıya dönmüşse, estetik görünmez.Öncelikle diş etlerinin de sağlığını tekrar yerine getirmemiz gerekir.

Sağlıklı hale getirilen dişler, kendi aralarında  ve tamamının gözlerle, burunla,çeşitli kriterlerde oranlarına göre uygun endikasyonda tedavi edilir.Hastanın yaşı, cinsiyeti,mesleği, karakteristik yapısı morfolojik yapıyı, rengi seçmemizde önemli bir unsurdur.

Bu bağlamda estetik diş hekimliği periodontolojiyi (diş eti hastalıkları ve tedavisi), ortodontiyi(dişleri olması gereken konuma getirmek için ),protezi(yüksek ışık geçirgenliğine sahip dolayısıyla doğal görünen,porselen lamina, zirkonyum ve e max malzemeler ve yapımı protezin konusudur),endodonti ve tedaviyi(dişlerde çürük veya eski dolgu tedavisi için)yani aslında diş hekimliğinin tüm branşlarını kapsar.Sağlıklı hale getirilen diş ve çevre dokulardan sonra yapılacak işlerde ise bütün gayretimiz,doğalı yakalamak, hastanın sanki kendi dişiymiş görüntüsünü verebilmektir.